Etelä-Helsingin Vihreät ry – Syyskokous 2023 – Kokouskutsu ja esityslista (ma 4.12.2023 klo 18.00)

Syyskokouksessa hyväksymme ensi vuoden talousarvioesityksen, toimintasuunnitelman ja valitsemme uuden hallituksen vuodelle 2024. Lisäksi valitsemme kokousedustajat Helsingin Vihreiden yleiskokouksiin vuodelle 2024. Kokouksen esityslista on viestin lopussa. Linkit talousarvioesitykseen ja toimintasuunnitelmaan löytyvät esityslistasta.

Syyskokouksessa valitaan Etevin edustajat (5-6) ja varaedustajat Helsingin Vihreiden yleiskokouksiin vuodelle 2024. Jos olet kiinnostunut olemaan Etevin kokousedustaja HeVin kokouksissa 2024, etkä pääse syyskokoukseen paikan päälle, voit ilmoittaa halukkuutesi tehtävään laittamalla sähköpostia Etevin puheenjohtajalle pekka.rautio@vihreat.fi ennen syyskokoustamme.

 

Haluatko mukaan Etelä-Helsingin Vihreiden hallitukseen vuodelle 2024?

Etelä-Helsingin Vihreät panostaa vuonna 2024 presidentivaalien ja eurovaalien lisäksi normaalitoiminnan aktivoimiseen. Tämän tavoitteen saavuttamiseksi tarvitsemme jokaisen helsinkiläisen vihreän aktiivin mukaan – olisitko sinä mukana yhdistyksemme hallituksessa ensi vuonna? Etelä-Helsingin Vihreillä on tärkeä rooli tehdä vaalityötä paikallisesti alueellamme: Kruununhaka, Katajanokka, Kluuvi, Kaartinkaupunki, Ullanlinna, Kaivopuisto, Eira, Punavuori, Hernesaari, Jätkäsaari, Kamppi, Ruoholahti, Etu-Töölö, Taka-Töölö, Lauttasaari ja Suomenlinna.

 

Hallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa. Hallituksen jäsenet valitaan tehtävään aina yhdeksi kalenterivuodeksi kerrallaan. Hallitukseen kuuluvat puheenjohtaja ja neljästä kolmeentoista muuta jäsentä. Syyskokouksessa valittu uusi hallitus valitsee keskuudestaan varapuheenjohtajan, sihteerin ja taloudenhoitajan. Lisäksi hallitukseen on perinteisesti kuulunut myös muita vastuuhenkilöitä, joiden vastuualue on aina jokaisen hallituksen päätettävissä. Jäsenyys hallituksessa tarjoaa yhden kanavan osallistua Etevin poliittisen strategian toteuttamiseen.

 

Miten voit hakea Etelä-Helsingin Vihreiden hallitukseen vuodelle 2024?

Mahtavaa että olet kiinnostunut hallitustoiminnasta! Olisi hienoa saada hallitukseen jäseniä ympäri Etelä-Helsinkiä, jotta voisimme entistä vahvemmin näkyä kenties juuri sinun kaupunginosassasi. Kun tiedät, että haluat hakea mukaan hallitukseen, toimi seuraavasti:

 

 1. Osallistu yhdistyksemme syyskokoukseen ma 4.12.2023 klo 18.00 alkaen. Ole valmis esittelemään itsesi ja kertomaan, miksi haet hallitukseen.
 2. Jos et pääse syyskokoukseen, mutta haluat mukaan hallitukseen, lähetä silloin esittäytymisesi ennakkoon sähköpostiin pekka.rautio@vihreat.fi Näin tiedämme, että olet ehdolla!

 

Miten voit hakea Etelä-Helsingin Vihreiden puheenjohtajaksi vuodelle 2024?

Yhdistyksemme valitsee puheenjohtajan joka vuodeksi erikseen. Puheenjohtajan tehtävä on koordinoida yhdistyksen toimintaa, kutsua koolle hallituksen kokoukset ja varmistaa, että teemme näkyvää vaalityötä ympäri Etelä-Helsinkiä. Mikäli ehdokkaita on useampia, puheenjohtajan valinnasta järjestetään vaali syyskokouksessa.

 

Miksi Etelä-Helsingin Vihreiden hallitukseen kannattaa hakea?

Vihreä paikallistoiminta on paitsi hauskaa myös äärimmäisen tärkeä osa puolueemme menestystä niin Helsingissä kuin valtakunnallisesti. Ilmastonmuutoksen torjunta, koulutukseen panostaminen ja tasa-arvon sekä yhdenvertaisuuden edistäminen ovat puolueemme tärkeimmät pilarit – näin myös meillä Etelä-Helsingin Vihreissä. Paikallisyhdistyksessä olet konkreettisesti edistämässä arvojamme esimerkiksi erilaisissa kaupunginosatapahtumissa. Ilmastonmuutoksen torjunta on tehtävä nyt, ei vasta ylihuomenna. Tule mukaan luomaan eloisaa, monipuolista, ympäristöystävällistä, ihmisen mittaista, tehokasta ja tuottavaa Helsinkiä.

 

Mikäli sinulle heräsi kysymyksiä liittyen syyskokoukseen tai hallitustoimintaan, vastaan mielelläni kaikkiin kysymyksiin. Olet erittäin lämpimästi tervetullut mukaan syyskokoukseemme! 

 

Ystävällisin terveisin,
Pekka Rautio
Etelä-Helsingin Vihreiden puheenjohtaja
puh. 040 746 3046
pekka.rautio@vihreat.fi

 

Etelä-Helsingin Vihreät
Esityslista
Syyskokous 2023

 

Aika: Maanantaina 4.12.2023 klo 18.00

Paikka: Vihreiden puoluetoimisto, Mannerheimintie 15b A 4.krs 

 

 1. Kokouksen avaus

Yhdistyksen puheenjohtaja avaa kokouksen.

 

 1. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

Esitys: Todetaan kokous laillisesti koolle kutsutuksi ja päätösvaltaiseksi.

Todetaan läsnäolijat ja myönnetään puhe- ja läsnäolo-oikeus tarvittaville.

 

 1. Kokouksen järjestäytyminen

Esitys: Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi ääntenlaskijaa ja kaksi pöytäkirjantarkastajaa.

 

 1. Esityslistan hyväksyminen kokouksen työjärjestykseksi

Esitys: Hyväksytään esityslista kokouksen työjärjestykseksi.

 

 1. Ilmoitusasiat

Käsitellään mahdolliset ilmoitusasiat.

 

 1. Toimikauden 2023 toimintasuunnitelman hyväksyminen

Käsitellään yhdistyksen hallituksen syyskokoukselle laatima esitys yhdistyksen toimintasuunnitelmaksi vuodelle 2024.

Linkki toimintasuunnitelmaan 2024:

https://docs.google.com/document/d/1p3RQJ-moW0GyZ-tHFBFO781EZv8IR4vzLoRIB51Ib8A/edit?usp=sharing

Esitys: Hyväksytään toimintasuunnitelma.  

 

 1. Tilikauden 2024 talousarvion hyväksyminen

Käsitellään yhdistyksen hallituksen syyskokoukselle laatima esitys yhdistyksen talousarvioksi vuodelle 2024.
Linkki talousarvioon: 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vjfTfrqJA-wNlfpn1o3VT62bEcKB4ScoO1x6Ybzfy_Y/edit?usp=sharing

Esitys: Hyväksytään talousarvio. 

 

 1. Yhdistyksen vuoden 2024 hallituksen puheenjohtajan valinta

Puheenjohtajaehdokkaat esittäytyvät, minkä jälkeen valitaan puheenjohtaja.

 

 1. Päätetään vuoden 2024 hallituksen koko

Yhdistyksen sääntöjen mukaan hallituksessa voi olla puheenjohtajan lisäksi 4–13 jäsentä.

Esitys: Päätetään hallituksen koko vuodelle 2024

 

 1. Yhdistyksen vuoden 2024 hallituksen jäsenten valinta

Hallitukseen ehdolla olevat jäsenet esittäytyvät. Ehdotetaan, että valitaan hallituksen jäsenet vuoden 2024 hallitukseen. 

 

 1. Toiminnantarkastajan ja varatoiminnantarkastajan valinta

Esitys: Valitaan vuodelle 2024 toiminnantarkastaja ja hänelle varahenkilö.

 

 1. Yhdistyksen edustajien valinta Helsingin Vihreiden yleiskokouksiin

Esitys: Valitaan yhdistyksen edustajat ja varaedustajat Helsingin Vihreiden yleiskokouksiin vuodelle 2024. 

 

 1. Muut esille tulevat asiat

Keskustellaan mahdollisista muista asioista.

 

 1. Kokouksen päättäminen
  Kokouksen puheenjohtaja päättää kokouksen.